ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеМненияНовини

Юридическият поглед върху освобождаването на служители заради трусовете в икономиката

Този материал е съставен от екипа на www.advokatami.bg и www.pravatami.bg специално за “Под тепето”- www.podtepeto.com.

Епидемията от вируса COVID-19 и наложените мерки във връзка с предотвратяване на неговото разпространение предизвикаха сериозни проблеми в икономиката. Временното спиране на дейността на определени бизнеси, макар и оправдано от гледна точка на здравеопазването, причини затруднения по цялата икономическа верига. Най-сериозно пострадалите бизнеси са в областта на туризма и развлекателните услуги, но сериозни загуби претърпяха също заведения и барове, както и техните доставчици.

Липсата на приходи за много бизнеси наложи намаляване и на разходите, което намери израз в масово освобождаване на служители. Предложената от държавата мярка 60/40 не беше достатъчно мотивираща за много от работодателите да запазят заетостта в своите предприятия и в крайна сметка те избраха съкращенията.

На какво основание се съкращават служители при икономически проблеми на работодателя?

Най-честите основания за уволнение на служители при намаляване обема на работа на работодателя, са:

  1. Закриване на част от предприятието
  2. Съкращаване на щата;
  3. Намаляване обема на работа

Това са законови основания за прекратяване на трудовия договор, които са посочени в Кодекса на труда. Те позволяват на работодателя да прекратим трудов договор със свой служител с изпращане на предизвестие. Срокът на предизвестието се уговаря в трудовия договор, а, ако такъв не е уговорен, счита се, че срокът е 1 месец.

Може ли служител да бъде съкратен през време на ползване на отпуск или болничен?

Не, работодателят трябва да връчи на служителя предизвестие за прекратяване на трудовия договор след завръщане на служителя от платен/неплатен отпуск или болничен.

Какви обезщетения имат право да получат съкратените служители?

На първо място, както посочихме по-горе, съкращаването на служители се случва на посочените основания, се случва с предизвестие. През време на срока на предизвестие служителят изпълнява трудовите си задължения и му се дължи заплата (трудово възнаграждение). Работодателят може да прекрати договора и преди изтичане на предизвестието, в който случай дължи на служителя обезщетение за неспазено предизвестие по чл. 220 от КТ.

Друго обезщетение, което се полага на служителя е обезщетението за оставане без работа на основание чл. 222 от КТ. То е компенсация за оставане без работа за период от най много един месец след изтичане срока на предизвестието. Дължи се, ако служителят реално е останал без работа, т.е. не е започнал да се осигурява на друго основание (трудов или граждански договор). Това обстоятелство се декларира от служителя пред работодателя, след което работодателят изплаща обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на служителя.

Доходите от тези обезщетения не се считат за доходи от трудова дейност и от тях не следва да се удържат осигуровки от работодателя, но се удържа данък.

Оспорване на уволнението пред съд

Особеност при уволнението на служители при съкращаване на щата или намаляване на работата е, че работодателят може да реши да освободи не всички свои служители, ами само част от тях. В този случай той трябва да направи подбор.

Подборът е класиране на служители по обективни критерии, който се извършва от комисия, назначена от работодателя. Целта на процедурата е да определи кои работници има най-много качества и умения да изпълняват съответната длъжност. Те следва да останат на работа.

Заповедта, с която работодателят прекратява трудовия договор може да се обжалва от служителя пред районния съд в срок от 2 месеца от момента, в който тя бъде получена. Съдът проверява законността на процедурата, включително критериите по подбор и, ако установи, че заповедта е незаконосъобразна, може да осъди работодателя да изплати обезщетение на служителя за оставане без работа за период до 6 месеца.

Посочените по-горе обезщетение се приспада от обезщетението, което се присъжда по съдебен ред. Заедно с осъждането за заплащане на обезщетение съдът дава право на служителя да избере дали да се върне на работа, а работодателят не може да откаже да го приеме.

Особена закрила на някои категории служители

Някои работници могат да бъдат уволнени при съкращаване на щата или намаляване на обема на работа единствено с предварително разрешение от Инспекция по труда. Това са майки на деца до 3-годишна възраст, трудоустроени работници, членове на синдикални организации и някои други редки хипотези.

Също така, трябва да се има предвид, че за масови уволнения също е предвидена по-сложна законова процедура, която включва уведомление до Инспекция по труда с 30-дневни предизвестие и получаване на разрешение от Дирекцията.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина